Wycieczka do Warszawy

31 maja, w piękny środowy poranek, klasy ósme, wraz z opiekunami – paniami: Kamilą Talar, Moniką Kudłacik, Katarzyną Ficek oraz Anitą Pabiś, wyruszyły na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. To niezwykłe miejsce zgromadziło ponad 30 tysięcy eksponatów związanych z wydarzeniami z 1944 roku. Muzeum otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, stanowiącej zabytek architektury przemysłowej z początku XX wieku.

Podczas zwiedzania, oprowadzająca grupę po placówce pani edukatorka, w niezwykle ciekawy sposób przybliżyła nam wydarzenia związane z historią powstania. Wizyta w tym niesamowitym, w pełni multimedialnym muzeum, wywarła na nas wielkie wrażenie. Ponadto w znaczący sposób poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat przyczyn, przebiegu i skutków powstania.

Kolejnym punktem programu był Pałac Kultury i Nauki. Budynek ten ma 237 metrów wysokości oraz liczy 42 piętra, na których mieści się ponad 3000 pomieszczeń. Na wysokości 114 metrów znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na panoramę Warszawy. Wyjazd windą na 30. piętro zajmuje zaledwie 19 sekund. Na taras wchodzi się przez najwyżej położoną w pałacu salę, nazwaną przez projektanta Salą Gotycką. Dzięki temu, iż pogoda dopisała, podczas wizyty na tarsie mogliśmy podziwiać widoki oddalone nawet 40 km od Warszawy! Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy zatem pełni niesamowitych doznań i emocji. Po zjedzeniu pysznego obiadu w znajdującej się nieopodal Pałacu restauracji, udaliśmy się na nocleg do hotelu.

Kolejny dzień pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od pożywnego śniadania w formie bufetu szwedzkiego. Pierwszy punkt zwiedzania stanowiło natomiast Muzeum Łazienki Królewskie, będące niegdyś letnią rezydencją króla Stanisława Augusta. Miejsce to tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Pośród pięknej, letniej aury, udaliśmy się na spacer ścieżkami i alejkami otoczonymi licznymi drzewami, krzewami oraz kwiatami. Zwiedziliśmy wnętrza Pałacu na Wyspie, jednego z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, a także Starej Oranżerii, w której znajduje się między innymi Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata. Nie mogło także zabraknąć pamiątkowych fotografii pod słynnym Pomnikiem Fryderyka Chopina, przedstawiającym odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną wierzbą.

Po wizycie w Łazienkach udaliśmy się na dalszy spacer. Nasze kroki skierowaliśmy w stronę Ogrodu Saskiego, który został założony na przełomie XVII i XVIII wieku przez króla Augusta II Mocnego jako ogród przypałacowy przy Pałacu Saskim. Miejsce to obecnie stanowi popularny park miejski. Po drodze zatrzymaliśmy się na dłużej przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie płonie wieczny znicz, a służbę pełni warta honorowa z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Następnie nadszedł czas na posiłek i chwilę odpoczynku. Ponownie zatem udaliśmy się do położonej w okolicy Pałacu Kultury i Nauki restauracji, by zjeść smaczny, dwudaniowy obiad, a tym samym zregenerować nieco siły przed dalszym zwiedzaniem stolicy. Po posiłku bowiem przejechaliśmy autokarem w okolice Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Zatrzymaliśmy się także w Muzeum Więzienia Pawiak, które powstało z inicjatywy i przy współudziale jego byłych więźniów politycznych. Budynek muzeum wzniesiono na ocalałych fundamentach podziemnych kazamat VII i VIII oddziału więzienia wysadzonego przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Wizyta w tym miejscu unaoczniła nam ogrom nazistowskiego terroru, a także stała się przyczyną licznych przemyśleń i rozmów na temat bolesnej historii naszej Ojczyzny.

Po opuszczeniu placówki, kontynuowaliśmy naszą podróż w stronę Cmentarza Powązkowskiego. Nekropolia ta znajduje się w dzielnicy Żoliborz. Po dotarciu na miejsce, udaliśmy się do Kwatery Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, gdzie znajdują się 174 groby, w większości harcerzy – członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Na miejscu oddaliśmy hołd poległym za Ojczyznę, zapalając znicze na mogiłach bohaterów powieści dokumentalnej Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” – Alka, Rudego oraz Zośki. Następnie udaliśmy się na groby innych zasłużonych Polaków, wśród których znaleźli się też poeci, sportowcy, politycy i artyści. Wizyta na Powązkach skłoniła nas do refleksji o bohaterskich postawach i wartościach, którym hołdowali bohaterowie, polegli w bohaterskiej walce z okupantem podczas II wojny światowej.

Po opuszczeniu cmentarza, kontynuowaliśmy zwiedzanie stolicy. Udaliśmy się zatem na spacer po warszawskim Starym Mieście, będącym tętniącym życiem centrum turystycznym z uliczkami wybrukowanymi kostką i średniowiecznymi budynkami odnowionymi po II wojnie światowej. Podziwialiśmy między innymi mury Barbakanu, pomnik warszawskiej Syrenki, Kolumnę Zygmunta III Wazy oraz pomnik Małego Powstańca. Nieco zmęczeni, ale w doskonałych humorach, zatrzymaliśmy się na posiłek w znajdującej się w sercu Starówki restauracji McDonald’s, gdyż po krótkiej przerwie czekało nas dalsze zwiedzanie stolicy. Z autokaru, wiozącego nas tym razem w stronę budynku Sejmu RP, podziwialiśmy kolejne zabytki miasta, takie jak  Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie „Kamieni na szaniec”, Arsenał Królewski czy też Pałac Prezydencki. Po dotarciu na ulicę Wiejską, mieliśmy możliwość, by obejrzeć kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, użytkowany przez Sejm i Senat RP. W tym niezwykle ważnym miejscu nie mogło oczywiście zabraknąć pamiątkowych fotografii. Po powrocie do hotelu wieczór spędziliśmy na rozmowach oraz zabawach integracyjnych.

Ostatni dzień pobytu w stolicy przywitał nas nieco chłodniejszą aurą, ale nic nie było w stanie zepsuć nam dobrego nastroju i po sycącym śniadaniu oraz wymeldowaniu się z hotelu, udaliśmy się w drogę do Wilanowa. Na miejscu mogliśmy podziwiać barokowy pałac królewski, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego. Wizytę dopełnił spacer po zajmującym powierzchnię 45 ha ogrodzie pałacowym, który pełnił rolę rekreacyjno-wypoczynkową dla właścicieli budynku i ich gości do 1939 r.

Następnie powróciliśmy do centrum stolicy i przejechaliśmy metrem do najsłynniejszej warszawskiej galerii handlowej Złote Tarasy, gdzie mieliśmy krótką chwilę na regenerację sił oraz posiłek. Po przerwie czekały na nas bowiem kolejne atrakcje tego dnia. Pierwszą z nich było zwiedzanie Zamku Królewskiego, który w 1980 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 14 lat później wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim, został uznany za pomnik historii. Na Zamku Królewskim przyjmowane są obecnie oficjalne wizyty i organizowane spotkania państwowe. Każdego roku zabytek ten zwiedza 500 tysięcy osób.

Po opuszczeniu Placu Zamkowego wróciliśmy do autokaru i skierowaliśmy się w stronę ostatniego już punktu programu naszej wycieczki, którym było Centrum Nauki Kopernik. Misją instytucji jest „inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi”. Zwiedzający obiekt poznają prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. W Centrum znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Pobyt w tym miejscu stanowił dla wszystkich fascynującą przygodę, a jednocześnie był niezwykle wciągającym spotkaniem z nauką.

Kiedy wizyta w CNK dobiegła końca, ponownie zajęliśmy miejsca w autokarze i udaliśmy się w drogę powrotną do Inwałdu. Nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki, dotarliśmy pod szkołę w późnych godzinach nocnych. Wizyta w stolicy obfitowała w wiele pozytywnych przeżyć i emocji. Były to niezapomniane trzy dni, poświęcone nie tylko na intensywne zwiedzanie, ale także na integrację pomiędzy uczestnikami wycieczki. Warszawa wywarła na nas niesamowite wrażenie. Mamy nadzieję, że w przyszłości każdy z uczniów będzie miał możliwość powrotu do tego pięknego miasta, by móc jeszcze raz zagłębić się w jego niepowtarzalny klimat i atmosferę.

Tekst i foto: Kamila Talar

Skip to content