6 października uczniowie klasy 4a wraz z nauczycielkami: Katarzyną Ficek i Elżbietą Talagą, wyruszyli na jednodniową wycieczkę autokarową. Celem wyprawy były położone na Górnym Śląsku Katowice.
Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od najbardziej chyba charakterystycznego obiektu tego miasta, jakim jest słynny Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa, zlokalizowana przy Alei Wojciecha Korfantego. W miejscu tym organizowane są zazwyczaj mecze siatkówki, koszykówki, hokeja na lodzie, koncerty muzyczne, imprezy okolicznościowe, konferencje naukowe, kongresy i przedstawienia cyrkowe, rewie na lodzie, rewie cyrkowe oraz imprezy targowe.
Następnie udaliśmy się pod pomnik Powstańców Śląskich, który znajduje się w sąsiedztwie Spodka i w pobliżu gmachu Muzeum Śląskiego. Uważany jest za symbol miasta – jednocześnie należy mu się pierwszeństwo pod względem wielkości i wagi – jego elementy łącznie ważą 61 ton! Monument upamiętnia trzy powstania zbrojne Polaków przeciwko władzom niemieckim Górnego Śląska. Oryginalny jest kształt pomnika – abstrakcyjna rzeźba przedstawia trzy łopoczące orle skrzydła. Każde z nich symbolizuje upamiętnia jedno z powstań śląskich, odbywających się kolejno w 1919, 1920 i 1921 roku. Wszystkie oznaczały trudne drogi do wolności, waleczność i bohaterstwo powstańców.
Kolejnym punktem naszej wyprawy była dzielnica Katowic Nikiszowiec, czyli osiedle robotnicze dla górników KWK Wieczorek. Położone we wschodniej części miasta, uważane jest za jedną z największych historycznych i architektonicznych atrakcji Katowic. Dzielnica ta, wybudowana w latach 1908-1918, według projektu Georga i Emila Zillmannów, dziś stanowi jeden z przystanków na Szlaku Zabytków Techniki i wypisana jest na listę Pomników Historii. Wędrując po Nikiszu, bo tak popularnie nazywa się to miejsce, czuliśmy się jakbyśmy przenieśli się o 100 lat wstecz, w świat górniczej przeszłości i tradycji miasta. Aby lepiej poczuć prawdziwą atmosferę Nikiszowca, odwiedziliśmy również podwórka budynków mieszkalnych. Tam nie tylko spotkaliśmy mieszkańców, ale zauważyliśmy ciekawe detale architektoniczne, charakterystyczne dla tutejszego budownictwa i odróżniające poszczególne budynki.
Ostatnim i najważniejszym punktem naszej wycieczki była Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy – Bajka Pana Kleksa. Inspiracją dla twórców tego miejsca była postać Ambrożego Kleksa, stworzonego przez Jana Brzechwę. Wytwórnię ulokowano na terenie dawnej fabryki porcelany w Katowicach przy ulicy Porcelanowej 23. Cały kompleks został podzielony aż na kilka całkowicie różnych stref i podstref tematycznych, pozwalających na zróżnicowaną zabawę. Po zakupieniu biletu w kasie i zostawieniu wszystkich niepotrzebnych przedmiotów w szatni, weszliśmy do pierwszej strefy, jaką jest “Kraina Szpaka Mateusza”. Została ona zainspirowana utworem i filmem o tym samym tytule. Następnie zwiedzaliśmy kolejne krainy, takie jak Królestwo Bajdocji, miejsce dedykowane filmowi “Podróże Pana Kleksa”, czy też Planetę Fantazja, wzorowaną na filmie “Pan Kleks w Kosmosie”. Przewodnikiem po Bajce Pana Kleksa jest głos samego Piotra Fronczewskiego. Odwiedzając Bajkę Pana Kleksa mieliśmy również możliwość udziału w niesamowitych, oryginalnych warsztatach naukowych z Wielkim Elektronikiem. A wszystko to przedstawione było w przystępny i maksymalnie praktyczne sposób, co gwarantowało doskonałą rozrywkę.
Mocno zmęczeni, lecz bogatsi o nowe doświadczenia i przeżycia, wróciliśmy do Inwałdu w późnych godzinach popołudniowych. Pogoda nam dopisała. Wycieczka do Katowic niewątpliwie była bardzo udana, a wspomnienia z dzisiejszego wyjazdu zostaną z nami na bardzo długo.