18 października, w chłodny, aczkolwiek bardzo słoneczny poranek, uczniowie klas piątych pod opieką wychowawczyń: Kamili Talar oraz Moniki Kudłacik wyruszyli na jesienną wycieczkę autokarową.
Pierwszym punktem wyprawy było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Ten najstarszy z istniejących klasztorów w Polsce kontynuuje tradycję benedyktyńską, zajmując jednocześnie poczesne miejsce w historii Polski niemal od zarania jej państwowości. Fundatorem opactwa był bowiem najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r. Klasztor ten, ulokowany na wapiennej stromej skale nad Wisłą, obecnie przyciąga turystów, wiernych i pątników malowniczym położeniem oraz ciekawą historią.
Po dotarciu na miejsce, uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach pt. W klasztornych murach. Zajęcia te, mające niezwykle atrakcyjną formę podchodów, w przystępny sposób poprzez gry i zabawy, przekazały dzieciom mnóstwo informacji o historii Opactwa Benedyktynów w Tyńcu i jego związkach z początkami polskiej państwowości. Wędrując po rozległych terenach klasztornych, dzieci rozwiązywały zagadki, quizy oraz różnego typu zadania, które pozwoliły im zarówno na zapoznanie się z topografią Opactwa, jak również w znaczący sposób poszerzyły ich wiedzę dotyczącą życia mnichów oraz wyglądu i znaczenia klasztorów, począwszy od średniowiecza, aż po dzień dzisiejszy.
Następnie, po opuszczeniu tynieckich murów, uczniowie powrócili do autokaru, by tym razem udać się w kierunku Alwerni. To położone w powiecie chrzanowskim miasteczko stanowi bowiem siedzibę Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa. Mimo iż instytucja ta istnieje już ponad 70 lat, dopiero w maju bieżącego roku udostępniono zwiedzającym nowy budynek, w którym zapoznać się można z bogatą ekspozycją m.in. zabytkowych pojazdów pożarniczych bądź sprzętu gaśniczego, alarmowego i oświetleniowego, jak również innych przedmiotów obrazujących historię techniki pożarniczej oraz kultury polskiego pożarnictwa od XIX do końca XX wieku. Rozległe sale muzealne wyposażone zostały także w liczne multimedialne prezentacje oraz gry, przybliżające dzieciom pracę strażaków oraz uczące zwiedzających właściwych postaw i zachowań w trakcie ewentualnych pożarów.
Ponadto piątoklasiści uczestniczyli w lekcji warsztatowej pt. Na sygnale, podczas której, korzystając z symulatora pożaru, mieli okazję sprawdzić swoja wiedzę w jaki sposób i jaką gaśnicą ugasić pożar widoczny na ekranie.
Oprócz tego każdy uczestnik zajęć otrzymał bawełnianą torbę-plecaczek z unikatowym wzorem zabytkowego samochodu strażackiego, by następnie samodzielnie pomalować ją farbami przeznaczonymi do tkanin.
Warto dodać, iż przez całą wycieczkę dzieciom towarzyszyło piękne, październikowe słońce. Piątoklasiści powrócili do swoich domów zadowoleni z wyjazdu, bogatsi o nową wiedzę i umiejętności. Z całą pewnością wrażenia z wycieczki pozostaną ze wszystkimi uczestnikami wyprawy jeszcze przez bardzo długi czas!
Tekst i foto: Kamila Talar;