Wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz Birkenau

Ludzie ludziom zgotowali ten los.

                                     Zofia Nałkowska, Medaliony

24 kwietnia 2023 roku klasy ósme, wraz z wychowawczyniami: paniami Kamilą Talar oraz Moniką Kudłacik i pedagogiem szkolnym panią Agnieszką Kristek, uczestniczyły w wyjeździe do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz Birkenau. Był to jeden z największych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady, w którym życie straciło co najmniej 1 100 000 ludzi, w tym około miliona Żydów, ponadto 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. osób innych narodowości. Obóz funkcjonował w latach 1940-1945. Był intensywnie rozbudowywany i finalnie składał się z trzech głównych części: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i Auschwitz III-Monowitz oraz pięćdziesięciu podobozów. Co ważne, jako jedyny niemiecki obóz koncentracyjny został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie obejmowało dwie części. Najpierw, pod opieką lokalnych edukatorów, uczestnicy wycieczki zapoznali się z wystawą stałą oraz obiektami wchodzącymi w skład terenu obozu macierzystego Auschwitz I, który utworzony został w 1940 r. na terenie i w budynkach przedwojennych polskich koszar. Młodzież, w skupieniu oraz z powagą, słuchała przewodników, przedstawiających wstrząsające fakty z życia obozowego. Następnie uczniowie udali się się do obozu Auschwitz II-Birkenau, znajdującego się na miejscu odległej od Oświęcimia o 3 km wsi Brzezinka, z której w czasie wojny wysiedlono polską ludność, a zabrane im domostwa rozebrano. Obiekt ten był największym z licznych obozów i podobozów wchodzących w skład kompleksu Auschwitz. To tutaj zginęła większość ofiar KL Auschwitz (90%), a zatem około 1 mln ludzi.

Wizyta w Muzeum stanowiła dla wszystkich zwiedzających ważną, a zarazem wyjątkową i niezwykle poruszającą lekcję historii o tragicznych wydarzeniach z czasu II wojny światowej. Auschwitz bowiem to miejsce szczególne, gdyż upamiętnia cierpienie i śmierć wielu ludzi – ofiar zbrodni nazistowskich oraz Holocaustu. Kiedy uczniowie opuszczali już obozowe tereny, pani przewodnik, towarzysząca przez kilka godzin uczestnikom wycieczki, podziękowała wszystkim za wspólnie spędzony czas oraz podkreśliła, iż jest pod wrażeniem zachowania i postawy inwałdzkiej młodzieży. Zetknięcie z tragedią sprzed lat skłoniło bowiem ósmoklasistów do głębokiej refleksji na temat istoty człowieczeństwa. Uczniowie uświadomili sobie, do czego może doprowadzić ideologia nienawiści do drugiego człowieka, jak również odbieranie ludziom ich podstawowych praw. Wyjazd ten zatem na pewno już na zawsze utkwi w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.

Tekst i foto: Kamila Talar

Skip to content