6 października klasy: 4a, 4b oraz 6a pod opieką nauczycielek – Kamili Talar, Moniki Kudłacik, Ewy Fąfary-Romik oraz Anity Walaszek-Pabiś uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Krakowa. Spod szkoły w Inwałdzie uczniowie wyruszyli wczesnym rankiem. Stolica Małopolski przywitała dzieci nieco chłodną, aczkolwiek słoneczną, jesienną aurą.
Pierwszym punktem wyprawy było Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miejsce to gromadzi zbiory zoologiczne, geologiczne, antropologiczne i paleobotaniczne uczelni, które do 2015 roku prezentowane były aż w czterech różnych muzeach. Obecnie wystawy stałe, które można zobaczyć w Centrum Edukacji Przyrodniczej, obejmują następującą tematykę:
- Astronomia,
- Historia życia na Ziemi,
- Geologia dynamiczna,
- Mineralogia,
- Systematyka zwierząt,
- Biogeografia,
- Biomy,
- Ochrona środowiska naturalnego,
- Gabinet profesora,
- Antropologia,
- Etologia,
- Mechanizmy ewolucji.
Podczas zwiedzania CEP uczniowie zapoznali się więc między innymi z pochodzącymi z całego świata licznymi skamieniałościami zwierząt i roślin żyjących od prekambru po holocen, reprezentującymi różne grupy systematyczne. Zobaczyli też naturalnej wielkości modele czaszek dinozaurów: triceratopsa i tarbozaura, szkieletu pterozaura oraz szczęk rekina megalodona. Uwagę dzieci przyciągnęły również liczne plastyczne dioramy, prezentujące bogactwo gatunków roślin oraz zwierząt, jak również warunki życia przeróżnych organizmów w wielu środowiskach, takich jak na przykład morska strefa głębinowa, rafa koralowa, łąka alpejska oraz zbiorowiska śródziemnomorskie i pustynne.
Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych budowie szkieletu ludzkiego. Uczestnicy zajęć zaznajomili się między innymi z funkcjonowaniem układu kostnego, kształtem kości, jak również ich budową i lokalizacją w obrębie szkieletu. Finalnym zadaniem dzieci, wzbudzającym najwięcej emocji, było prawidłowe ułożenie szkieletu człowieka z pięćsetletnich, średniowiecznych kości, odnalezionych przez archeologów nieopodal Krakowa.
Ostatni punkt wycieczki stanowiła wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego, zlokalizowanym na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Placówka ta gromadzi eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa, a ilość prezentowanych obecnie statków powietrznych przekracza 240. W tym niesamowitym miejscu dzieci zapoznały się z unikatową kolekcją, obejmującą samoloty z okresu pionierskiego i pierwszej wojny światowej oraz od lat międzywojennych do końca dwudziestego wieku. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła także możliwość wejścia do wnętrza śmigłowca Mi-8, który obsługiwał wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.
Podczas drogi powrotnej do Inwałdu dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami oraz spostrzeżeniami z wyjazdu. Spędzony wspólnie dzień dostarczył uczniom wielu pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Wycieczka ta z całą pewnością na długo zostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.
Tekst i foto: Kamila Talar