Poznaj Polskę – Wycieczka do Pszczyny

13 maja siódmoklasiści z naszej szkoły, wraz z opiekunami – panią Kamilą Talar, Moniką Kudłacik, Katarzyną Ficek oraz Elżbietą Talagą, wybrali się na wycieczkę do Pszczyny. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu „Poznaj Polskę” i dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w 80 procentach.

Po dotarciu do Pszczyny, wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru na Rynek, stanowiący centralny punkt starego miasta. Tę XVIII – wieczną starówkę otaczają liczne zabytkowe kamieniczki, w których mieszczą się klimatyczne kawiarenki, restauracje oraz sklepiki.

Następnie nadszedł czas na główny punkt programu naszego wyjazdu, czyli zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Ów zabytek, pełniący funkcję muzeum od 1946 roku, to dawna rezydencja magnacka, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w pszczyńskim zamku zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, co sprawia, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Po zwiedzeniu obiektu, udaliśmy się spacer po niezwykle urokliwym Parku Pszczyńskim. Gdy dotarliśmy na Rynek, przeszliśmy do restauracji, gdzie zjedliśmy smaczny, dwudaniowy obiad. Następnie, po krótkiej przerwie na lody, nasze kroki skierowaliśmy w stronę Zagrody Wsi Pszczyńskiej – skansenu powstałego w 1975 roku, który wpisany został na Szlak Architektury Drewnianej. Na blisko dwóch hektarach zgromadzono tam kilkanaście budynków architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Jako że skansen ten posiada wysoką wartość kulturalną, historyczną i etnograficzną, zaliczany jest do unikalnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego.

W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Inwałdu. Nieco zmęczeni, ale zadowoleni z wycieczki, wróciliśmy do naszych domów. Piękne miejsca, ciekawe zabytki, a także doskonała pogoda sprawiły, że nasz wyjazd z całą pewnością możemy zaliczyć do udanych!

Skip to content