Wieczornica Niepodległościowa

Polskie drogi do Niepodległości

                    Wieczornica Patriotyczna z okazji Święta Niepodległości

              Historia Polski to burzliwe dzieje. Ale historia to nie tylko królowie, wojny, bitwy, powstania… To też historia naszych przodków, rodzin, zwykłych ludzi: dziadka i wnuka, matki i córki, ojca i syna.

Ile lat Polacy czekali na tę chwilę, na chwilę wolności. Ile przelanej krwi…  wylanych łez… cierpienia i tragedii…  złamanych życiorysów… 

Żebyśmy mogli nazywać siebie Polakami i żyć w niepodległym kraju, przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia naszych rodaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

            Społeczność naszej szkoły spełnia te oczekiwania. 10 listopada br.  o godz. 17.00  w budynku Zespołu Szkół Samorządowych w Inwałdzie zgromadziło się około pół tysiąca  osób na czele z radnymi Rady Miejskiej w Andrychowie Ewą Wątrobą i Zbigniewem Rzadkiem oraz Sołtys Inwałdu Grażyną Stuglik-Nizio, aby uczcić  podczas akademii  bohaterów narodowych tamtych czasów. Fabuła przedstawienia została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

           Trzyaktowa fabuła została mocno wzbogacona muzyką, która budowała nastrój i emocje za sprawą ilustracji muzycznej “Legendy o Białym Orle”, pantomimy i tańca z flagami. Ponadto brawurowe, piękne wykonanie piosenek przez dzieci z kl. 2. i 3., solistów z klas starszych oraz absolwentkę naszej szkoły Alę Obozę wywołało wzruszenie wśród licznie zgromadzonej w listopadowy wieczór widowni. Bez wątpienia imponująco wypadły zarówno dzieci śpiewające, jak i odgrywające role postaci – bohaterów spektaklu oraz tańczące opanowane do perfekcji układy choreograficzne. Uzupełnieniem artystycznego wyrazu była niezwykle sugestywna dekoracja.

– Postawa młodzieży i dzieci inwałdzkiej szkoły, ich talenty i wielkie zaangażowanie są powodem do dumy dla nas nauczycieli – podkreślił dyrektor szkoły, pan Michał Kołodziejczyk. – Pragniemy w naszej szkole kształcić pokolenia, które będą żyć w duchu codziennego patriotyzmu, poświęcenia dla ojczyzny i dla drugiego człowieka. 

            Warto podziękować uczniom naszej szkoły – niewielkiej przecież, a tak bogatej w talenty i zapał do pracy dla wspólnego dobra oraz nauczycielom, którzy odkrywają i cierpliwie rozwijają te talenty. Słowa uznania skierował dyrektor do nauczycieli zaangażowanych w przygotowanie tegorocznej wieczornicy: Doroty Kolber, Moniki Kudłacik, Katarzyny Rusinek, Ewy Bryndzy, Anny Nogi, Bożeny Prochownik, Piotra Zięby, Jolanty Kamińskiej, Renaty Maciejczyk i Renaty Czaderskiej.

Skip to content