Dnia 17.05.2023 klasy 7a i 7b z opiekunkami wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pogoda była deszczowa, mimo to humory dopisywały. Po długiej podróży spacer Krakowskim Przedmieściem okazał się świetnym pomysłem. Uczestnicy wycieczki zatrzymali się na chwilę pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Pani przewodnik przypomniała zasługi wybitnego astronoma, po czym przybliżyła pochodzącą z czasów II wojny światowej historię ściągnięcia z cokołu przez Alka niemieckiej tablicy przysłaniającej polski napis: ,,Mikołajowi Kopernikowi – rodacy”, co zostało dokładnie opisane w książce “Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego. Następnie zwiedzający udali się do Bazyliki Świętego Krzyża oraz na Zamek Królewski. Kolejnym punktem wycieczki była Starówka, gdzie zobaczyli m. in. Syrenkę Warszawską. Następnie dotarli do Pomnika Małego Powstańca oraz Pałacu Kultury i Nauki. Pierwszy dzień wycieczki zakończył spacer po Ogrodzie Saskim. Wielkie wrażenie wywarła zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, którą można była zobaczyć z bliskiej odległości.
Drugiego dnia wycieczki uczniowie mieli okazję podziwiać Łazienki Królewskie, Pałac na Wodzie oraz pomnik Fryderyka Chopina. Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Więzienia ,,Pawiak”. Ważną dla emocjonalnego odbioru ekspozycji i samego miejsca jest możliwość wysłuchania w sali, w której wyeksponowano oryginalne, wydobyte z gruzów przedmioty i elementy wyposażenia, nagrań fragmentów grypsów opowiadających o dramatycznych przeżyciach więźniów. Następnie podopieczni odwiedzili Powązki, cmentarz, na którym pochowani są m.in. Jan ,,Rudy” Bytnar, Aleksy ,,Alek” Dawidowski oraz Tadeusz ,,Zośka” Zawadzki – główni bohaterowie ,,Kamieni na szaniec”. Kolejnym punktem programu była przejażdżka metrem na Stadion Narodowy. Oczywiście nie mogło zabraknąć wejścia do centrum handlowego “Złote Tarasy”, w którym uczniowie mieli chwilę czasu na zjedzenie posiłku i odpoczynek. Niezapomnianym przeżyciem było nocne zwiedzanie Warszawy przez szyby wolno jadącego autokaru. Iluminacje świetlne zapierały dech w piersiach. Zachodzące słońce pięknie współgrało z wysokimi budynkami. Ostatniego dnia uczniowie udali się do Pałacu w Wilanowie, gdzie zobaczyli piękne ogrody w stylu francuskim oraz wnętrza pałacowe. Kolejnym punktem zwiedzania była Świątynia Opatrzności Bożej. I wreszcie niezwykłe miejsce – Muzeum Powstania Warszawskiego. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej Warszawy. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy, zasłuchani w opowieść pani przewodnik, obejrzeli powstańcze pamiątki. Zrozumieli, jak się czuli przemieszczający się kanałami i zobaczyli z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”.
Nadeszła pora powrotu. Był to niezapomniany trzydniowy wyjazd, do którego uczniowie będą wracać pamięcią przez długi czas.
Tekst: Nina Kołaczyk, Martyna Maryewska, Hanna Stuglik
Foto: Dorota Kolber