Uczniowie z Inwałdu stają na podium w Finale Powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

18.04.2024r. Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Polskiego Związku Motorowego zorganizowała Eliminacje Powiatowe  do XXVI Ogólnopolskiego Turnieju  Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Finał powiatowy  przeprowadzony został   w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wieprzu.

Jego celem są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Konkurs zorganizowany został w dwóch grupach rywalizacyjnych. Grupę I stanowili uczniowie szkół podstawowych w wieku 10-12 lat, natomiast grupę II – uczniowie starsi.

Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Inwałdzie zakwalifikowali się do etapu powiatowego zarówno w starszej, jak i młodszej grupie wiekowej.

Sprostali oni stawianym przez organizatorów konkursu wymaganiom i ostatecznie uzyskali bardzo dobre rezultaty.

Nasi młodsi uczestnicy: Oliwia Sołek (klasa 5a), Anna Bryndza (klasa 5b), Adam Lachendrowicz  i Antoni Data (obaj z klasy 6a) wykazali się imponującą znajomością zasad ruchu drogowego.

Drużyna osiągnęła bowiem duży sukces, plasując się na turniejowym podium na II miejscu.

Tym samym młodzi inwałdzianie kolejny już raz obronili tytuł wicemistrza powiatu wadowickiego.

Również ich starsi koledzy  uzyskali w rywalizacji wysokie wyniki. Drużyna  w składzie: Laura Diac, Szymon Piekarczyk, Oskar Rokowski i Kornelia Orawiec zajęła finalnie IV miejsce.

Wszyscy zawodnicy uczestniczyli w następujących konkurencjach: jazda po torze sprawnościowym zawierającym 6 przeszkód oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie  musieli zareagować w scence z pozorantem, który wymagał natychmiastowej pomocy medycznej. Ponadto rozwiązywali test wiedzy o ruchu drogowym oraz test dotyczący zasad przejazdu przez skrzyżowanie.

Drużynę przygotowała do turnieju Dorota Buda. Pani pielęgniarka Janina Sordyl zadbała o wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Podsumowując można stwierdzić, iż bieżący rok szkolny okazał się bardzo dobrym dla inwałdzkich „beerdowców”. Kolejny raz zatem ciężka oraz systematyczna praca przyniosła dużo satysfakcji  i radości. Nasi uczniowie przegrali bowiem z drużyną ze Stronia, która jest  wielokrotnym zwycięzcą finałów powiatowych, wojewódzkich oraz dwukrotnym mistrzem Polski.

Tekst i foto: Dorota Buda

Skip to content