Spotkanie autorskie w ZSS w Inwałdzie

W środę 8 czerwca w Zespole Szkół Samorządowych w Inwałdzie odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie. W murach naszej szkoły gościliśmy bowiem Panią Teresę Kozłowską, autorkę powieści biograficznych poświęconych Ojcu Świętemu pt. Tu wszystko się zaczęło. Opowieść o dzieciństwie i wczesnej młodości Karola Wojtyły oraz Starszy brat. Opowieść o życiu Edmunda Wojtyły, jak również wierszowanej historyjki dla dzieci pt. Przygody gromadki z małej leśnej chatki.

Pani Teresa to wadowiczanka, absolwentka studiów religioznawczych i historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także Studium Teologii Rodziny w Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. Przez wiele lat pracowała jako przewodnik w  Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, dzięki czemu podczas pierwszej części spotkania z uczniami klas ósmych mogła podzielić się z młodzieżą swą rozległą wiedzą na temat życia rodziny Wojtyłów, jak również topografii dawnych Wadowic.

W trakcie drugiej części spotkania czwartoklasiści wysłuchali fragmentów utworu pt. Przygody gromadki z małej wiejskiej chatki i wraz z bohaterami tekstu odbyli niezwykłą podróż po najpiękniejszych zakątkach Włoch. Całość opowieści Pani Teresy dopełniła prezentacja pięknych ilustracji do książeczki, stworzonych przez Michała Żmudę.

Na koniec uczniowie mieli możliwość zadania naszej Gościni nurtujących ich pytań oraz otrzymania książek z autografem. Również biblioteka szkolna Zespołu Szkół Samorządowych w Inwałdzie została obdarowana przez Panią Teresę kilkoma egzemplarzami jej utworów, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Dziękujemy więc za miłe i ciekawe spotkanie oraz możliwość osobistego poznania Pani Teresy.

Co ważne, spotkanie to odbyło się jako jedno z zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, polegających na realizacji przez bibliotekę szkolną działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Warto wspomnieć, iż w ramach tego niezwykle istotnego programu Szkoła Podstawowa w Inwałdzie już po raz trzeci otrzymał dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej. Istotny jest także fakt, iż w bieżącym roku szkolnym także inwałdzkie przedszkole uzyskało dotację pozwalającą na nabycie książek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników.

Tekst: Kamila Talar; Foto: Renata Czaderska;

Skip to content