Spotkania z historią

W poniedziałkowy poranek uczniowie klas drugich szukali rozwiązania wielu zagadek związanych z przeszłością Krakowa. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius. Nasze tropienie historii rozpoczęło się od spotkania z panią przewodnik, która podzieliła nas na drużyny. Wybraliśmy kapitanów i dostaliśmy pudełeczka na monety. Musieliśmy uważnie patrzeć i pilnie słuchać różnych opowieści związanych z tą najstarszą polską uczelnią.  Podróż w czasie rozpoczęła się w bibliotece. Widzieliśmy ogromny zbiór zabytkowych książek. Wrażenie zrobił na nas przyrząd, dzięki któremu  można było czytać sześć książek naraz! Późnej  poszliśmy  do jadalni profesorów i musieliśmy przygotować jadłospis według starej receptury.  Najcenniejsze przedmioty  znajdowały się w sejfie pierwszego skarbca. Do insygniów władzy rektorskiej należy m.in. berło królowej Jadwigi.  W gablocie na ścianie można zobaczyć kopie dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Krakowskiego: Kazimierza III Wielkiego  i Władysława Jagiełły.  Przeszliśmy do drugiego skarbca, gdzie zobaczyliśmy pierwszego polskiego Oskara, którego otrzymał znany polski reżyser, Andrzej Wajda. Byliśmy również w pokoju Mikołaja Kopernika. Tam ujrzeliśmy podpis astronauty Neila Armstronga –  który jako pierwszy poleciał na Księżyc. Następnie poszliśmy od pokoju pana, który wymyślił,  że trzeba spać na siedząco. Na końcu  naszych tropów mogliśmy zasiąść w historycznych ławach, a pani przewodniczka ogłosiła zwycięzców.

Kolejnym etapem naszej wycieczki  w czasie były warsztaty.  Na wystawie interaktywnej mogliśmy sami wypróbować działanie dawnych przyrządów i przeprowadzić różne doświadczenia.  Była tam na przykład lupa, przez którą widzi  się kolory i laser, którym można sterować rurą. Zabawa była wyśmienita.

Później udaliśmy się spacerem do Katedry Wawelskiej. Czekali na nas wspaniali przewodnicy. Dowiedzieliśmy się, że to  historyczne miejsce, gdzie odbywały się liczne koronacje i królewskie pogrzeby. Zobaczyliśmy grobowce wielkich królów Polski, takich jak: Kazimierz Wielki, Jadwiga czy Zygmunt Stary. Oprócz królów pochowani są tam znakomici polscy poeci i patrioci, którzy walczyli o wolność Polski. 

Następnie wspinaliśmy się aż po 144 drewnianych schodach, żeby zobaczyć wspaniały widok na Kraków oraz najstarszy dzwon, który nosi imię  Zygmunt. Legenda mówi, że kto dotknie serca dzwonu lewą ręką, temu spełnią się marzenia. Oczywiście wszyscy starali się to uczynić  i teraz czekamy, aż  nasze marzenia się ziszczą.

Bardzo chcieliśmy kupić pamiątki z wycieczki, ale nie było ani jednego straganu, więc kupiliśmy obwarzanki, które były przepyszne. Nasze tropienie historii zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem przy smoku. Wycieczka bardzo się udała i zamierzamy znowu odwiedzić Kraków, ponieważ można w atrakcyjny sposób  dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat historii tego niezwykłego miasta  i naszego kraju.

Tekst: Beniamin Michalec; Foto: Maria Jakubowska – Szczotka

Skip to content