Poznaj Polskę-Wycieczka do Wieliczki 1B i 2B

Wycieczka do Wieliczki

W dniu 19 maja uczniowie z klasy 1b i 2b pod opieką wychowawczyń Anny Nogi i Bożeny Prochownik wzięli udział w wycieczce do Wieliczki w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Poznaj Polskę”. Wybrałyśmy właśnie to miejsce ponieważ kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Celem wycieczki było kreowanie sprzyjających warunków do nauki poprzez doświadczenie i zabawę.

Program obejmował zwiedzanie kopalni soli – trasy turystycznej. Dzieci były pod niezwykłym wrażeniem niepowtarzalnej Kaplicy Św. Kingi, o której poznały legendę ukazaną w pięknej animacji świetlnej. Oglądały również figury górników wykonujących w przeszłości prace w kopalni, konie ciągnące wagoniki oraz różne sceny przedstawiające wydobywanie soli z kopalni. Następnie przeszliśmy trasę podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich.

Kolejnym etapem było zwiedzanie miasta Wieliczki. Na rynku pani przewodnik zwróciła naszą uwagę na wmontowane w płytę rzeźby górników wyglądające jakby owe postacie wychodziły z kopalni. W ten piękny, słoneczny dzień na trasie zatrzymaliśmy się obok Tężni Solankowej, gdzie delikatnie szumiała woda spływająca po gałązkach tarniny, a w powietrzu unosiła się solna mgiełka. Na koniec udaliśmy się na ciepły posiłek do wielickiej restauracji „Wrzos”.

Wycieczka do zabytkowej wielickiej kopalni to niezapomniane dla nas spotkanie z polską historią, unikatową geologią, górniczymi tradycjami. Pozostanie na długo w naszej pamięci.

                                                                       Anna Noga i Bożena Prochownik

Skip to content