Poznaj Polskę – 3-dniowa wycieczka do Warszawy 11-13.04.2022 klasy 8b oraz 8c
11 kwietnia uczniowie klasy 8b oraz 8c, wraz z opiekunami – panią Ewą Gramatyką, Katarzyną Ficek oraz Elżbietą Talagą, wybrali się na 3-dniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu „Poznaj Polskę” i dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w 80 procentach.
- dzień
Po dotarciu do Warszawy, wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego. Wybierając trasę „Piłkarskie emocje” zobaczyliśmy najbardziej historyczne miejsca areny, która nie bez powodu nazywana jest domem reprezentacji Polski. Nasz przewodnik oprowadził nas m.in. po strefie zawodniczej i pokazał szatnię reprezentacji Polski. Ponadto, widzieliśmy również pomieszczenia odnowy biologicznej, płytę boiska, Press Room oraz trybunę dolną. Poznaliśmy także zakulisowe ciekawostki związane z przygotowaniami do meczów Biało-Czerwonych na PGE Narodowym.
Kolejnym punktem był spacer tzw. Traktem Królewskim. Zaczęliśmy od Krakowskiego Przedmieścia, na którym znajduje się siedziba Prezydenta RP, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych, zabytkowe kościoły, w tym Kościół św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Fryderyka Chopina, pomniki Adama Mickiewicza, księcia Józefa Poniatowskiego, Mikołaja Kopernika, piękne kamienice, Polska Akademia Nauk oraz historyczny hotel Bristol. Następnie udaliśmy się na Plac im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – najbardziej „rozpoznawalny” plac Warszawy. Dziś jest miejscem różnych ważnych uroczystości państwowych, a Grób Nieznanego Żołnierza (chociażby z telewizji) znają wszyscy Polacy. Związany urbanistycznie z placem Ogród Saski z najpiękniejszą warszawską fontanną , licznymi rzeźbami – pozwolił nam odpocząć na chwilę po „trudach zwiedzania”.
Muzeum więzienia Pawiak to trzecie punkt, który zwiedziliśmy w tym dniu. To szczególne miejsce na mapie Warszawy upamiętnia stare więzienie działające w tym miejscu w latach 1835-1944. W jego murach byli osadzani polscy patrioci walczący z rosyjskim zaborcą, po 1918 roku więźniowie polityczni – głównie komuniści, a w czasie II wojny światowej osoby zatrzymane w łapankach, często kobiety i dzieci, ale też członkowie ruchu oporu. Położone w ścisłym centrum miasta więzienie było świadkiem masowych zbrodni, które wstrząsnęły okupowaną Warszawą. Szacuje się, że przez Pawiak przeszło ok. 100 tys. więźniów, z czego blisko 37 tys. rozstrzelano, a ok. 60 tys. wysłano do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty. Widzieliśmy korytarz więzienny oddziału VII oraz 5 cel, w tym kwarantanny i śmierci, które odtworzono według zachowanych rysunków, opisów i relacji więźniów. Na wystawie zobaczyliśmy też oryginalne elementy wyposażenia, wiersze, pamiętniki, grypsy, kalendarze, a także najróżniejsze drobne przedmioty wykonane przez uwięzionych. Szczególną uwagę zwróciliśmy na wykonany z brązu pomnik drzewa pawiackiego, na którym rodziny ofiar umieszczały tabliczki epitafijne. Oprócz fragmentu bramy, drzewo było jedynym ocalałym po wojnie świadectwem istnienia więzienia.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy w pierwszym dniu był Pałac Kultury i Nauki, a dokładnie znajdujący się na XXX piętrze Taras Widokowy. Z wysokości 114 m rozpościerał się niepowtarzalny widok na Warszawę. Zmęczeni udaliśmy się do hotelu.
- dzień
Na drugi dzień po śniadaniu, gotowi na kolejne atrakcje, udaliśmy się na poranny spacer po Łazienkach Królewskich. Ten niesamowity zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego urzekł nas swoimi pięknymi widokami. Zobaczyliśmy Pałac na wodzie oraz Pomnik Chopina. Powolny spacer wśród pięknej zieleni naładował nas pozytywną energię na cały dzień.
Następnie udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, zwyczajowo Stare Powązki. Jest to zabytkowa nekropolia znajdująca się przy ul. Powązkowskiej 1 w Warszawie. Cmentarz o powierzchni 43 ha jest położony na terenie dzielnicy Wola. Wśród pochowanych ok. 1 miliona osób odwiedziliśmy groby wielu znanych i zasłużonych osób, w tym żołnierzy powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działaczy niepodległościowych, wybitnych pisarzy, poetów, uczonych, artystów, myślicieli, lekarzy, prawników, polityków, sportowców oraz duchownych. Część z nich spoczęła w założonej w 1925 Alei Zasłużonych.
Na zakończenie drugiego dnia w stolicy odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Otwarte dla publiczności od 5 listopada 2010 roku centrum nauki to niezwykłe miejsce w Warszawie, którego celem jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami, a według misji instytucji także: inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Uczniowie mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Wizyta w tym miejscu pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo. Po kolejnym dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na wieczorny posiłek i zasłużony odpoczynek.
3 dzień
Ostatni dzień naszego pobytu w Warszawie zaczęliśmy od pożywnego śniadania i wymeldowania się z hotelu. Autokarem przejechaliśmy do dzielnicy Wilanów, gdzie zwiedzanie zaczęliśmy od Świątyni Opatrzności Bożej. Świątynia jest elementem składowym kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, w którym zawiera się również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków. Początkowo budowla miała być realizacją Deklaracji Sejmu Czteroletniego z 5 maja 1791 roku jako Wotum Dziękczynne.
Następnie udaliśmy do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Niesamowita rezydencja oraz jej dekoracje i dzieła sztuki, ogrody i rzeźby w parku, a także liczne budowle i pomniki wznoszone tu od 1677 roku zapierały nam dech w piersiach. Ta barokowa perełka Warszawy sprawiła, że mogliśmy się poczuć jak sam Jan III Sobieski. W pałacu zobaczyliśmy apartamenty króla i apartamenty królowej Marii Kazimiery, a wśród nich Gabinety Chiński, Holenderski, Starożytności i Muzeum Potockich. Zatrzymaliśmy się też na dłużej w Sali Białej aby obejrzeć wizerunki kolejnych właścicieli pałacu oraz osób z nimi związanych. Naszą uwagę przykuł piękny, XVII-wieczny zegar słoneczny umieszczony na tylnej fasadzie pałacu. Składa się on z trzech tarcz trzymanych przez dostojnego Saturna. Zegar swoje powstanie zawdzięcza astronomicznym zainteresowaniom króla. Stylowe rzeźby, fontanny, urokliwe alejki, jezioro i potok z kaskadą sprawiają, że otaczający pałac park jest doskonałym miejscem na odpoczynek od zgiełku miasta.
Spacer po Starym Mieście oraz zwiedzanie Zamku Królewskiego to kolejne punkty na naszej trasie. Charakterystyczna bryła i wyrazisty kolor sprawiają, że tego zabytku nie da się pomylić z żadnym innym. Zamek Królewski to dawna siedziba władców Polski. Weszliśmy do środka i obejrzeliśmy królewskie apartamenty oraz Salę Tronową. Zwróciliśmy uwagę na oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, które zostały wykorzystane podczas odbudowy zniszczonej po wojnie Warszawy. Zobaczyliśmy też Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. Na koniec wstąpiliśmy do pięknie odtworzonych ogrodów: górnego usytuowanego na zamkowym zboczu oraz dolnego u jego stóp w miejscu, gdzie do XVII wieku płynęła rzeka. Pieczołowicie odtworzone w stylu lat 20. i 30. XX wieku stanowią nie tylko dopełnienie rezydencji ale też wymarzoną przestrzeń do wypoczynku. Ogromny trawnik, kwiatowe rabaty, fontanny, labirynty stworzone z wysokich na kilka metrów żywopłotów napełniły nas energią na dalsze zwiedzanie.
Ostatnim i chyba jednym z najważniejszych punktów naszej wizyty w Warszawie było Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie 1944 roku, bo o nim mowa, na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W oddzielnym pomieszczeniu zobaczyliśmy maszyny drukarskie z lat czterdziestych. Wszystkie sprawne i drukujące m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, „Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe. Multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej ale także opisuje powojenny terror komunistyczny. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy słuchaliśmy opowieści powstańców i obejrzeliśmy powstańcze pamiątki. Zrozumieliśmy jak się czuli przemieszczający się kanałami żołnierze i zobaczyliśmy z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”. Mogliśmy też zrobić sobie zdjęcie z wierną repliką Liberatora B-24J. Z takich samolotów dokonywano zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy. W przylegającym do Muzeum Parku Wolności zwróciliśmy uwagę na Mur Pamięci. Wyryto na nim blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w Powstaniu żołnierzy.
W późnych godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Inwałdu. Nieco zmęczeni, ale zadowoleni z wycieczki, wróciliśmy do naszych domów. Niesamowite historyczne miejsca, ciekawe zabytki, a także doskonała pogoda sprawiły, że nasz wyjazd z całą pewnością możemy zaliczyć do udanych!