Pierwszaki z Inwałdu uczyły się fizyki?

Luminescencja, fluorescencja i fosforescencja – czym się różnią?  

Co to jest promieniowanie jonizujące?

Dlaczego rower jeździ?   

Jak wytrzymałe jest jajko?

Na te i wiele innych pytań  szukali odpowiedzi uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Inwałdzie. O tym, że fizyka jest jedną z najpiękniejszych nauk starali się przekonać dzieci naukowcy z  Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Podczas pokazów „Ekscytująca Fizyka”, które odbywały się w auli placówki, dzieci mogły zobaczyć doświadczenia, które zadziwiały i wzbudzały ciekawość do poznawania zjawisk zachodzących w otaczającym świecie, których na co dzień nie dostrzegamy. Wiele emocji wzbudziła lewitująca ciuchcia. Nadprzewodnik ochładzany ciekłym azotem „wyprychałał” z siebie pole magnetyczne i unosił się z całym wagonikiem.  Uczniowie dziwili się, że surowe jajka potrafią utrzymać metalowe płytki o dużym ciężarze. Okazuje się, że mają niezwykły kształt, który sprawia, że są bardzo wytrzymałe. Jednak jest jeden warunek: ciężar na nie naciskający musi być równomiernie rozłożony. Tłumaczy to fakt, dlaczego jaja nie pękają pod wpływem ciężaru wysiadującego je ptaka. Natomiast, jeżeli pisklaczek zaczyna dziobem stukać punktowo w skorupkę, pęka ona bez problemu. Niedowiarkom prowadząca udowodniła, że jaja były surowe pokazując następny eksperyment. Kolejne niezwykłe wyzwanie  to „mrożone balony”. Zanurzone  w ciekłym azocie traciły swoją objętość. Po wyjęciu z naczynia pod wpływem ciepłego powietrza wracały do poprzedniego kształtu. Do przeprowadzenia  niektórych prób byli zaproszeni pan Piotr Kołaczyk i Milenka Czyż. Po zajęciach został przeprowadzony quiz. Wspaniale reprezentowali nas Beniamin Michalec  oraz  Igor Kobiałka, którzy wykazali się wiedzą i zdobyli dla nas nagrody.

Podczas pokazów popularnonaukowych dzieci poznały wiele zagadnień z  zakresu fizyki oraz mogły zadać pytania naukowcom. Był to spotkanie pełne  niespodzianek i odkryć. Może któryś z pierwszaków zadziwi świat swoim odkryciem?

Foto i tekst: Maria Jakubowska-Szczotka, Agata Cierpiałek

Skip to content