Luminescencja, fluorescencja i fosforescencja – czym się różnią?
Co to jest promieniowanie jonizujące?
Dlaczego rower jeździ?
Jak wytrzymałe jest jajko?
Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Inwałdzie. O tym, że fizyka jest jedną z najpiękniejszych nauk starali się przekonać dzieci naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Podczas pokazów „Ekscytująca Fizyka”, które odbywały się w auli placówki, dzieci mogły zobaczyć doświadczenia, które zadziwiały i wzbudzały ciekawość do poznawania zjawisk zachodzących w otaczającym świecie, których na co dzień nie dostrzegamy. Wiele emocji wzbudziła lewitująca ciuchcia. Nadprzewodnik ochładzany ciekłym azotem „wyprychałał” z siebie pole magnetyczne i unosił się z całym wagonikiem. Uczniowie dziwili się, że surowe jajka potrafią utrzymać metalowe płytki o dużym ciężarze. Okazuje się, że mają niezwykły kształt, który sprawia, że są bardzo wytrzymałe. Jednak jest jeden warunek: ciężar na nie naciskający musi być równomiernie rozłożony. Tłumaczy to fakt, dlaczego jaja nie pękają pod wpływem ciężaru wysiadującego je ptaka. Natomiast, jeżeli pisklaczek zaczyna dziobem stukać punktowo w skorupkę, pęka ona bez problemu. Niedowiarkom prowadząca udowodniła, że jaja były surowe pokazując następny eksperyment. Kolejne niezwykłe wyzwanie to „mrożone balony”. Zanurzone w ciekłym azocie traciły swoją objętość. Po wyjęciu z naczynia pod wpływem ciepłego powietrza wracały do poprzedniego kształtu. Do przeprowadzenia niektórych prób byli zaproszeni pan Piotr Kołaczyk i Milenka Czyż. Po zajęciach został przeprowadzony quiz. Wspaniale reprezentowali nas Beniamin Michalec oraz Igor Kobiałka, którzy wykazali się wiedzą i zdobyli dla nas nagrody.
Podczas pokazów popularnonaukowych dzieci poznały wiele zagadnień z zakresu fizyki oraz mogły zadać pytania naukowcom. Był to spotkanie pełne niespodzianek i odkryć. Może któryś z pierwszaków zadziwi świat swoim odkryciem?
Foto i tekst: Maria Jakubowska-Szczotka, Agata Cierpiałek