Laboratoria Przyszłości III

Wiosenne działania w ramach programu Laboratoria Przyszłości w klasach młodszych skoncentrowane były na przygotowaniach dekoracji wielkanocnych. Dzieci  z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, na których projektowano i drukowano króliczki oraz jajeczka. Przedmioty te powstały poprzez nakładanie i stapianie ze sobą kolejnych warstw tzw. filamentu  w drukarce 3D.

Z kolei uczniowie klas starszych najchętniej sięgali po okulary VR, które dostarczają wielu wrażeń.  Z ich pomocą mogli się przenieść w dowolnie wybrane miejsce na świecie, fizycznie nadal pozostając w sali lekcyjnej.

Ponadto mikroskopy elektryczne pozwoliły na powiększenie i obserwację obiektów, których nie możemy obserwować gołym okiem. Tkanki roślinne i zwierzęce, grzyby, bakterie a nawet całe owady znajdują się wśród licznych preparatów mikroskopowych, z których mogą korzystać uczniowie.

Sprzęt nagłaśniający i nagrywający umożliwił realizację i zapis Apelu z okazji Dnia Ziemi oraz Wielkanocnego.

Praktyczna lekcja techniki odbyła się w klasie 6. Pani Dorota Buda przeprowadziła naukę lutowania. Szóstoklasiści zapoznali się z pojęciami: stacja lutownicza, lut, drut lutowniczy, kalafonia, topnik, płytka drukowana. Uczniowie lutowali i wylutowywali elementy elektroniczne za pomocą lutownicy grotowej.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

Tekst i foto: Renata Czaderska

Skip to content