Laboratoria Przyszłości – 05/2023

Podczas zajęć w maju uczniowie inwałdzkiej szkoły mieli możliwość korzystać ze sprzętu zakupionego dzięki wsparciu finansowemu państwa, w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Takie wyposażenie techniczne jest niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Celem programu jest również nauka współpracy i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów. Uczniowie ponadto wykazują się interdyscyplinarnością, na zajęciach łączą umiejętności z różnych dziedzin wiedzy.

Na ostatnich zajęciach dzieci z klas młodszych przygotowały z wsparciem nauczycieli upominki dla mam. Za pomocą drukarki 3d powstały serca, niektóre z nich mogą posłużyć jako zakładka do książki. Drukarka umożliwiła także powstanie muszli, które pojechały z dziećmi na zieloną szkołę do Niechorza. Białe muszle zostały wręczone jako nagrody za najpiękniejszy „Dziennik z zielonej szkoły”.

Okulary VR nie bez powodu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Są tak zaprojektowane, aby maksymalnie zaangażować uczniów  i pomóc w  przyswajaniu wiedzy. Wizualizacje miejsc w trybie 360° oraz trójwymiarowe obiekty dostarczają uczniom niezapomnianych wrażeń.

Klocki konstrukcyjne (Lego i Abilix Krypton) nieustannie są przebudowywane. Największą satysfakcję mali konstruktorzy mają, gdy ich roboty wykonują zaprogramowane zadania. 

Młodzież regularnie doskonali swoje umiejętności fotograficzne, aby móc wykonywać fotoreportaże coraz lepszej jakości. Podczas rozdania nagród w konkursach czytelniczym, ortograficznym i szachowym powstały bardzo ładne pamiątkowe zdjęcia.

Ósmoklasistki zainteresowane profilem biologiczno – chemicznym systematycznie korzystają z cyfrowego mikroskopu. Pozwala on odkryć niewidoczne gołym okiem tajemnice naszego świata.

Jednym z patronów roku 2023 jest Mikołaj Kopernik. Dlatego też siódmoklasiści zapoznali  się z astronomią i teleskopem. Jego obsługa jest łatwa i intuicyjna. Za pośrednictwem pilota znajdującego się w zestawie, modułu Wi-Fi i aplikacji na smartfon, umożliwia on namierzanie i śledzenie obiektów na niebie.  Można obserwować gwiazdy, planety, mgławice, gromady oraz różne galaktyki. Obiekty, które chcemy zaobserwować wybieramy z katalogów astronomicznych
(np. Messiera lub NGC) wgranych w pamięć urządzenia. Należy podać numer katalogowy obiektu, a następnie rozpocznie się uruchomienie napędu. Teleskop w ciągu kilku do kilkudziesięciu sekund zostanie skierowany na wybrany przez nas obiekt. Nasz nowy teleskop jest prosty w obsłudze i niezawodny w obserwacjach astronomicznych.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

Tekst i foto: Renata Czaderska

Skip to content