Klasy czwarte w Katowicach i Gliwicach

24 maja klasy czwarte pod opieką wychowawczyń: Kamili Talar oraz Moniki Kudłacik wybrały się na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę autokarową. Tym razem celem wyprawy były położone na Górnym Śląsku Katowice i Gliwice.

Pierwszy punkt wyjazdu stanowiła multimedialna wystawa Kleks. Magia Kina, przenosząca odwiedzających w niezwykły świat, znany dzieciom z filmu „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego. To niesamowite miejsce znajduje się we wnętrzach dawnej katowickiej Fabryki Porcelany. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia tam m.in. filmowego fortepianu z gabinetu chorych sprzętów, jak również kostiumów, które nosili aktorzy w trakcie pracy nad najnowszą adaptacją utworu Jana Brzechwy. Czwartoklasiści uczestniczyli także w warsztatch plastycznych, podczas których stworzyli własne amulety szczęścia, wzorowane na filmowych rekwizytach, a także zasiedli w ławkach w klasie profesora Ambrożego Kleksa, gdzie, w trakcie warsztatów rysowania, stworzyli własnoręcznie portrety Ady Niezgódki, głównej bohaterki adaptacji lektury. W ramach kolejnych etapów zwiedzania uczniowie uczestniczyli w interesującym seansie kinowym, dzięki któremu poznali sekrety efektów specjalnych, zobaczyli mechatroniczne wilkusy, będące czarnymi charakterami w filmie, a także wykonali mnóstwo fantastycznych zdjęć, które z całą pewnością zostaną miłą pamiątką z wyjazdu.

Po intensywnym zwiedzaniu tego niezwykłego miejsca nadszedł czas na drugi punkt wycieczki, czyli Palmiarnię Miejską w Gliwicach. Wizyta w tym miejscu stanowi dla odwiedzających niepowtarzalną możliwość bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą. Budynek palmiarni bowiem to nowoczesna konstrukcja architektoniczna o powierzchni użytkowej 2000 m², we wnętrzach której rośnie ponad 5600 roślin. Oprócz nich zobaczyć tu można także m. in. terraria z gadami, kameleonami czy wiewiórkami, akwaria z różnorodnymi rybami, żółwiami i płaszczkami, klatki z egzotycznymi papugami i kanarkami oraz terraria z liśćcami, jak również patyczakami. Obiekt podzielony został na pięć pawilonów tematycznych, po których uczniów oprawadzili przewodnicy, chętnie dzielący się z dziećmi swą szeroką wiedzą na temat egzotycznej fauny i flory. W trakcie zwiedzania palmiarni czwartoklasiści zadawali mnóstwo pytań na temat oglądanych okazów, wśród których znajdowały się także rośliny mające już ponad 150 lat!

W drodze powrotnej wszystkim uczniom przez cały czas towarzyszyła jeszcze intensywność wrażeń z mijającego dnia. Póżnym popołudniem zadowolone i usatysfakcjonowane wspólną wyprawą dzieci powróciły pod szkołę. Wyjazd był niezwykle udany i, co ważne, pomimo początkowych obaw, pogoda także dopisała. Wycieczka dobiegła końca, ale piękne wspomnienia, uzupełnione licznymi zdjęciami i pamiątkami, z całą pewnością zostaną z uczestnikami wyprawy jeszcze na bardzo długo.

Tekst i foto: Kamila Talar

Skip to content